Rada Parafialna
Członkowie Rady Parafialnej
- 1. Monika Chojnacka - rada ekonomiczna
- 2. Marian Cymbalista
- 3. Marzena Duda
- 4. Maria Fonał
- 5. Maria Grygoś
- 6. Ryszard Kaszczyszyn - rada ekonomiczna
- 7. Teresa Kaszczyszyn
- 8. Dariusz Sprzączkowski
- 9. Jolanta Tymków- sekretarz
- 10. Andrzej Tymków
- 11. Jarosław Wieliczko
- 12. Urszula Jankowska - wiceprzewodnicząca
- 13. Ryszard Sądur- rada ekonomiczna
- 14. Adam Sopyło
- 15. Beata Bałtrukiewiecz
- 16. Michał Jarosz
- 17. Mateusz Boroń
Statut Rady Parafialnej w Diecezji Legnickiej
I. Nazwa i kompetencje
- 1. Kodeks prawa kanonicznego zobowiązuje do tworzenia parafialnych rad ekonomicznych oraz zaleca tworzenie rad duszpasterskich.
- 2. Wedle uchwały Synodu Archidiecezji Wrocławskiej (1985-1991) rada ekonomiczna i rada duszpasterska zostały nazwane radą parafialną, która spełnia funkcje obu rad wymienionych przez Kodeks prawa kanonicznego. Zwyczaj ten zostaje zachowany również w diecezji legnickiej.
- 3. Rada parafialna jest organem doradczym wspierającym proboszcza w sprawach dotyczących całokształtu życia parafialnego, a szczególnie w realizowaniu programu duszpasterskiego diecezji legnickiej.
II. Skład rady i sposób jej powoływania
- 4. Radę parafialną powołuje proboszcz parafii.
- 5. Radę parafialną tworzą:
- a. z urzędu: proboszcz jako przewodniczący rady, wikariusze, rektorzy kościołów, przedstawiciele zgromadzeń zakonnych męskich i żeńskich, działających na terenie parafii,
- b. przedstawiciele wybrani przez poszczególne grupy: katechetek i katechetów, służbę liturgiczną, parafialne grupy apostolskie,
- c. ze wskazania proboszcza: katolicy świeccy odznaczający się właściwymi cechami moralnymi i charyzmatami potrzebnymi do rozwoju życia religijnego w parafii.
- 6. Rada parafialna jest organem doradczym wspierającym proboszcza w sprawach dotyczących całokształtu życia parafialnego, a szczególnie w realizowaniu programu duszpasterskiego diecezji legnickiej.
- 7. Członkiem rady parafialnej może by wierny zamieszkały na terenie parafii, żyjący zgodnie z nauczaniem Kościoła, pełnoletni, bierzmowany, odznaczający się roztropnością, wolny od kar kościelnych i cieszący się dobrą opinią wśród parafian.
- 8. Spośród świeckich członków rady wybierany jest wiceprzewodniczący i sekretarz. Wyboru dokonuje się w głosowaniu tajnym zwykłą większością głosów.
- 9. Lista zawierająca skład rady powinna znajdować się również w archiwum dekanatu. Należy informować dziekana o wszelkich zmianach personalnych dokonywanych w radzie.
- 10. Przed objęciem funkcji członkowie rady składają podczas niedzielnej Mszy św. następujące przyrzeczenie: "Ja N.N. przyrzekam Bogu Wszechmogącemu w Trójcy Świętej Jedynemu, że powierzoną mi funkcję członka Rady Parafialnej będę wypełniał sumiennie i rzetelnie oraz zgodnie z przepisami prawa. Tak mi dopomóż Bóg oraz Święta Ewangelia, którą dotykam swoją ręką".
- 11. Postępowanie członka rady budzące publiczne zgorszenie, jak również trzykrotna nieusprawiedliwiona nieobecność na zebraniach rady daje podstawę do pozbawienia członkowstwa w radzie. Decyzję podejmuje przewodniczący.
III. Zadania i kompetencje rady
- 12. Do zadań rady należy budzenie postaw apostolskich wśród parafian, wspomaganie duchowieństwa w pracy duszpasterskiej, wyrażanie opinii i wysuwanie propozycji dotyczących doskonalenia duszpasterstwa parafialnego w oparciu o program duszpasterski diecezji legnickiej, wspomaganie proboszcza w zarządzaniu dobrami gospodarczo-materialnymi parafii.
- 13. Rada nie wydaje opinii o nauczaniu Kościoła w dziedzinie wiary i moralności. W zakres jej kompetencji nie wchodzi także personalna obsada duchowieństwa parafialnego oraz katechetów podejmujących pracę w szkołach.
- 14. Przed podjęciem ważnych decyzji związanych z życiem duszpasterskim i gospodarczym parafii proboszcz winien wziąć pod uwagę opinię rady. W sprawach spornych należy zwróci się o rozstrzygnięcie do dziekana, a jeśli trzeba, w dalszej kolejności do dziekana rejonowego lub do Legnickiej Kurii Biskupiej.
- 15. Sekretarz protokołuje obrady i odczytuje protokół na następnym posiedzeniu rady. Protokół powinien być podpisany przez przewodniczącego i sekretarza. Księgę protokołów należy przechowywać w archiwum parafialnym oraz przedstawi ją do wglądu podczas wizytacji dziekańskiej i kanonicznej.
IV. Kadencja i sposób działania rady
- 16. Kadencja rady trwa 3 lata. Istnieje możliwość przedłużenia kadencji w niezmienionym składzie, wskazana jest jednak przynajmniej częściowa zmiana jej składu.
- 17. Osoba, która jest członkiem rady parafialnej przez 5 kolejnych kadencji powinna przynajmniej przez 1 kadencję pauzowa.
- 18. Proboszcz w uzasadnionym przypadku może odwoła członka rady parafialnej i na jego miejsce powoła inną osobę. Na rozwiązanie całej rady przed upływem kadencji musi uzyskać pisemną zgodę Legnickiej Kurii Biskupiej.
- 19. Podczas wakansu na urzędzie proboszcza ustaje działalność rady parafialnej.
- 20. Najpóźniej po upływie 6 miesięcy od kanonicznego objęcia parafii proboszcz ma obowiązek powoła do życia nową radę parafialną.
- 21. Zebrania rady zwołuje proboszcz, on też ustala porządek obrad oraz im przewodniczy. W przypadku nagłej przeszkody ze strony proboszcza, posiedzenie rady prowadzi wiceprzewodniczący lub inna osoba wyznaczona przez przewodniczącego.
- 22. Gdy zajdzie potrzeba głosowania czy też przyjmowania uchwał, liczyć się będzie zwykła większość głosów. W zebraniu powinno uczestniczyć przynajmniej 2/3 składu rady.
- 23. Członkowie rady parafialnej mogą utworzyć spośród siebie sekcje odpowiedzialne za poszczególne odcinki życia parafialnego. Należą do nich np.:
- a. katechetyczno-młodzieżowa,
- b. liturgiczna,
- c. charytatywna,
- d. duszpasterstwa rodzin,
- e. ekonomiczno-gospodarcza,
- f. ewangelizacyjno-misyjna,
- g. inne.
- 24. Na posiedzenie rady parafialnej poświęconej jakieś szczególnej tematyce mogą być zapraszane w charakterze rzeczoznawców osoby nie będące członkami rady.
- 25. Posiedzenia rady odbywają się raz na kwartał. Gdy przewodniczący lub większość rady uzna to za konieczne, można zwoływać ją częściej.
- 26. Program zebrania winien być wcześniej podany przez proboszcza do wiadomości członkom rady. Należy w nim przewidzieć wolne głosy oraz możliwość zgłoszenia tematów do podjęcia na następnym posiedzeniu.
- 27. Ważniejsze ustalenia rady powinny być podane do wiadomości całej wspólnocie parafialnej w sposób zwyczajowo przyjęty.
- 28. Przynależność do rady parafialnej jest funkcją honorową i z racji jej pełnienia nie należy się żadne wynagrodzenie.
- 29. Członkowie rady parafialnej spotykają się z biskupem przeprowadzającym wizytację kanoniczną i informują go o sprawach związanych z działalnością parafii.
- 30. Przedstawiciele rady uczestniczą w spotkaniach formacyjnych organizowanych przez Legnicką Kurię Biskupią oraz biorą udział w inicjatywach formacyjnych organizowanych w rejonie, dekanacie i parafii.
V. Przepisy końcowe
- 31. Wszelkie zmiany niniejszego statutu, a także jego zniesienie mogą być dokonane jedynie przez nowy dekret biskupa legnickiego.